Projektowanie stron

Gdy serfujemy po stronach internetowych, raczej nie myślimy o tym, w jaki sposób one powstają – co sprawia, że możemy widzieć tekst, grafikę, różnego rodzaju odnośniki i wiele wiele innych rozwiązań. Klienci zlecając nam wykonanie strony również nie zdają sobie sprawy z technologii jakie zostaną użyte do stworzenia strony. Jednak  gdy przychodzi nam stworzyć własną stronę,  okazuje się, że do dyspozycji są dziesiątki technologii, które wykorzystywane są do budowania stron. Ich dobór ma znaczący wpływ zarówno na efekt wizualny jaki i funkcjonalny strony  oraz na koszt jej stworzenia. Spróbujemy w tym miejscu opowiedzieć pokrótce o tych najważniejszych, po które nie bez powodu sięga najwięcej twórców stron – zarówno blogowych, jak i bardziej zaawansowanych.

HTML/XHTML – trudno wyobrazić sobie, by tej technologii-matki mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Jest to specjalny język znaczników, który jest wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, szczególnie warstwy tekstowej. Stosując go, można określić, w którym miejscu zaczynają się nowe akapity, wersy, jakie fragmenty mają zostać pogrubione czy wyśrodkowane. Język HTML wykorzystuje znaczniki umieszczane w nawiasy ostrokątne. Po raz pierwszy strona wykonana na bazie HTML została upubliczniona w 1991 r.

DHTML – czyli Dynamic HyperText Markup Language. Nie jest to jedna technologia, lecz cały zbiór takich, za pomocą których można w sposób dynamiczny zmieniać treści i wygląd strony, przy jednoczesnym zachowaniu dokumentów pisanych językiem HTML (lub XHTML). DHTML pozwala na interakcję witryny z jej użytkownikami. Efektem DHTML są między innymi takie elementy strony jak rozwijane menu, interaktywne animacje czy możliwość umieszczenia miniaturek, które powiększają się przez kliknięcie

PHP – podobnie jak JavaSript jest to skryptowy język oprogramowania, dzięki któremu można w czasie rzeczywistym budować nie tylko strony internetowe, ale też aplikacje webowe. W większości przypadków skrypty PHP są stosowane w plikach tekstowych tworzonych z wykorzystaniem języka HTML lub XHTML.

JavaScript – w tym wypadku mamy do czynienia z językiem programowania, który ma na celu zapewnienie interaktywności między stroną www a użytkownikiem. JavaScript odpowiada za elementy nawigacyjne, poprawność formularzy itp. JavaScript pozwala nawet tworzyć pełnoprawne aplikacje.

ActionScript – jest to język programowania, który jest wykorzystywany przez Adobe Flash. Jego rolą jest sterowanie zarówno aplikacjami, jak i animacjami wykorzystywanymi przez Adobe Flash. Ponadto dzięki ActionScript można tworzyć tak zwane Rich Internet Application wykorzystywane w Adobe Flex.

Adobe Flash – to nie tylko technologia, ale i cały program, dzięki któremu można tworzyć interaktywne animacje potrzebne na strony internetowe. Tak stworzone animacje są powszechnie nazywane plikami Flash, ale móc je oglądać, należy dysponować taką przeglądarką internetową, która ma zainstalowaną odpowiednią wtyczkę. Często pliki Flash są wykorzystywane nie tylko jako elementy stron internetowych, ale także jako reklamy oraz prezentacje www.

CSS – ta technologia to język, który odpowiada za wygląd strony internetowej i sposób jej wyświetlania przez przeglądarkę internetową (w grę wchodzą tu takie elementy jak czcionka, jej rodzaj i kolor, marginesy, odstępy między wersami itp. CSS uniezależniło strukturę strony od tego, w jakiej formie będzie ona prezentowana.

Przechowywanie danych strony www:

XML – ta technologia pozwala na reprezentację danych w sposób strukturalizowany. Ma ona formę języka znaczników. Popularność XML opiera się przede wszystkim na uniwersalności – a dokładnie na tym, że jego stosowanie jest całkowicie uniezależnione od platformy. Jest to na tyle istotne, że pozwala bez komplikacji wymieniać dokumenty pomiędzy różnymi systemami.

SQL – to kolejna popularna technologia wykorzystywana do tworzenia stron www. Dzięki niemu można nie tylko tworzyć bez danych i w razie potrzeby je zmieniać, ale także można pobierać dane z owych bez danych. Jest to jedna z pierwszych stworzonych technologii – jej korzenie sięgają 1961 r., kiedy to wykorzystywano ją do komunikacji z serwerami baz danych.

MySQL – podobnie ja SQL technologia ta wykorzystywana jest do zarządzania relacyjnymi bazami danych. Jest ona wolnodostępna. Pierwsze wydanie tego systemu miało miejsce w maju 1995 r. Wbrew pozorom MySQL nie jest zbyt kompatybilny ze SQL – twórcy postawili tu raczej na szybkość działania. Technologia ta potrafi współpracować z bazami wielojęzycznymi – każdy element (np. kolumna, tabela) może być wykonany przy wykorzystaniu innego kodu znaków.

SSI (Serwer Side Includes) – dzięki temu mechanizmowi skryptowemu twórcy stron internetowych mogą generować je na serwerze w sposób dynamiczny. To prosty w obsłudze mechanizm. Jak nazwa wskazuje, za jego pomocą można włączać do dokumentu wynikowego plików, które zostały zdefiniowane.

Wymienione wyżej technologie to zaledwie część możliwości, jakie ma do zaoferowania świat informatyczny. Na szczęście jeśli nie czujesz się gotowy do tego, by nauczyć się obsługiwać owe technologie, możesz po prostu skorzystać z gotowych już szablonów stron www, które po prostu wystarczy uzupełnić tekstem i odpowiednią grafiką. W tym celu polecane są przede wszystkim platformy CMS, czyli systemy zarządzania treścią (stron www).

WordPress – dlaczego warto?

Bez wątpienia jednym z najczęściej wybieranych przez internautów programów CMS jest WordPress. Nic dziwnego – to platforma nowoczesna, stale rozwijana przez swoich twórców, wygodna w obsłudze i na tyle funkcjonalna, by poradzić sobie nie tylko z blogami (do których jest ona dedykowana), ale też do innego rodzaju stron, nawet większych portali. A co najważniejsze – doskonale sprawdza się także w bardziej zaawansowanych projektach. Za jego popularnością z całą pewnością w dużym stopniu przemawia także fakt, że WordPress jest całkowicie darmowy i dostępny w polskiej wersji językowej.

Oczywiście nawet bezpłatny dostęp w połączeniu z polskojęzyczną obsługą na niewiele by się zdały, gdyby obsługa oprogramowania była skomplikowana. A z platformy WordPress swobodnie korzystają nawet laicy, którzy niewiele znają się na obsłudze jakichkolwiek programów służących do obsługi stron internetowych. Można śmiało powiedzieć, że WordPress obsługiwany jest w sposób intuicyjny. Już po kilku minutach każdy, kto zamierza prowadzić stronę za pomocą tego produktu jest w stanie samodzielnie zająć się podstawowymi działaniami. Warto przy tym zaznaczyć, że panel administracyjny zawiera wszystko to, co faktycznie przydaje się przy prowadzeniu stron. Trudno wskazać w nim elementy, które są zbędne. Taki minimalizm także ułatwia obsługa, ale jednocześnie nie utrudnia prowadzenia bloga czy bardziej zaawansowanej strony www.

A co w przypadku, gdy na WordPress decyduje się bardziej zaawansowany programista? I przed nim nie zamykali furtki twórcy platformy. Program umożliwia bowiem łatwe programowanie kolejnych funkcji, na przykład skórek czy wtyczek. Z tym procesem z pewnością poradzą sobie także początkujący programiści.

WordPress umożliwia nie tylko umieszczanie informacji tekstowych. Tylko kilka prostych kroków jest potrzebnych, by wstawić element graficzny czy całą galerię, forum, a nawet – sklep internetowy. Program posiada bowiem wiele praktycznych wtyczek i rozszerzeń. Czy wiesz, że WordPress posiada ponad 30 tysięcy pluginów? Taka ilość z pewnością zaspokoi potrzeby dużej części administratorów stron internetowych.

Jeśli liczy się dla ciebie pozycjonowanie strony internetowej – a wierzymy, że na pewno tak jest, w końcu od tego zależy jej popularność – okazuje się, że WordPress ułatwi ci to zadanie. Co więcej, samo korzystanie z niego wystarczy, by usprawnić pozycjonowanie. Program został tak stworzony, by zapewnić zgodność ze standardami Google – jednej z najczęściej wybieranych przez internautów wyszukiwarek internetowych. Nawet adresu URL, które powstają na mocy działania oprogramowania WordPress w łatwy sposób można stworzyć przyjazne dla pozycjonowania.

Do wszystkich wymienionych tu zalet, jakie ma do zaoferowania WordPress warto jeszcze raz dołączyć całkowicie darmowy dostęp. Nie ważne, jaki rodzaj strony chcesz prowadzić, ważne, że w każdej sytuacji możesz korzystać z tego oprogramowania na bezpłatnej licencji – to samo dotyczy dostępnych aktualizacji, rozszerzeń czy też wariantów językowych.